Zalety bielizny termoaktywnej 0
Zalety bielizny termoaktywnej

Zalety bielizny termoaktywnej

 

W poszukiwaniach kurtek o coraz lepszych parametrach wodoszczelności i oddychalności oraz ocieplin o najlepszym stosunku termiki do wagi, często zapominamy o równie istotnej części ubioru – o bieliźnie termoaktywnej.

Czym jest bielizna termoaktywna i dlaczego jest tak ważna?

Określenia takiego używa się w odniesieniu do rzeczy posiadających zdolność do utrzymywania optymalnej temperatury dla ciała . Są to więc ubrania, które świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, co pozwala na zachowanie suchej skóry.

Podczas wysiłku organizm produkuje pot, który jest naturalnym mechanizmem termoregulacji. Dzięki temu organizm chroniony jest przed przegrzaniem. „Efektem ubocznym” tego procesu jest mokra powierzchnia skóry. W trudnych i zmiennych warunkach pogodowych jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, gdyż mokrą skórę o wiele trudniej ogrzać. Bielizna termoaktywna jest pierwszą, założoną bezpośrednio na ciało użytkownika warstwą ubioru. Dlatego jej głównym zadaniem jest utrzymać skórę suchą.

Do gamy produktów bieliźnianych zaliczać będziemy przede wszystkim: koszulki z krótkim rękawem, koszulki z długim rękawem, bokserki, kalesony, skarpety i biustonosze.Na co zwrócić uwagę?

Dobierając bieliznę termoaktywną musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie nam ona potrzebna. Podstawowy podział bielizny rozgranicza bieliznę na wykonaną z włókien syntetycznych oraz z naturalnej wełny merynosowej. Bardzo często produkty występują jako mieszanki tych dwóch materiałów.

Najważniejszą cechą bielizny syntetycznej jest bardzo dobre odprowadzanie wilgoci od ciała użytkownika. Bielizna syntetyczna, aby odbierać wilgoć z powierzchni skóry, powinna przylegać dobrze do ciała, dlatego musi być elastyczna. Dzięki elastyczności również nie będzie utrudniać ruchów.

Aby zachować jak najdłużej świeżość, bielizna syntetyczna często jest impregnowana jonami srebra lub wykańczana srebrną nicią, gdyż srebro ma właściwości antybakteryjne.

Bielizna wykonana z wełny merynosowej będzie miała nieco inne właściwości niż jej syntetyczny odpowiednik. Wełna bardzo dobrze wchłania wilgoć i utrzymuje ją z dala od skóry – zapewniając odpowiednią termoizolacje nawet kiedy jest mokra. Nie musi przylegać ściśle do ciała jak bielizna syntetyczna, stąd daje więcej swobody użytkownikowi.

Bielizna termoaktywna powinna być dosyć ściśle dopasowana do sylwetki, bo wtedy najlepiej wywiązuje się z powierzonych zadań. Bardziej dynamiczne aktywności i obcisły krój to czynniki zwiększają ryzyko powstawania nieprzyjemnych obtarć na skórze. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się szwom. Dobrze, gdy są one płaskie (to dziś standard w bieliźnie termoaktywnej), a najlepiej jeśli… w ogóle ich nie ma.

Podsumowując, jeśli uprawiamy sport lub aktywności outdoorowe, gdzie intensywność wysiłku jest duża, najlepiej wybrać bieliznę syntetyczną. Do spokojniejszych działań idealnie sprawdzi się bielizna z wełny merynosowej. Należy pamiętać, że bielizna jest tak samo istotnym elementem ubioru jak kurtka, czy polar.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium