Adidas Gazelle – symbol prostoty od 30 lat

Adidas Gazelle – symbol prostoty od 30 lat

Coraz popularniejszym zabiegiem w świecie mody jest stylizowanie obuwia na modele z dawnych lat. Adidas Gazelle to jednak nie tylko inspiracja – to wierne odwzorowanie klasycznego modelu butów z 1991 roku, który zyskał uwielbienie na całym świecie. Reedycją kultowej serii zajął się projektant Jean Khalifé, dla którego, jak sam twierdzi: „Wskrzeszenie tego buta było jak Święta Bożego Narodzenia”. Natchniony zespół pracujący nad zadaniem zadbał o odtworzenie doskonałej repliki – milimetr po milimetrze, ścieg po ściegu.

Kultowe buty popularne na całym świecie

Ikoną wśród butów sportowych od 1991 roku jest właśnie legendarny model Gazelle marki Adidas. To seria faworyzowana przez gwiazdy, takie jak: Kate Moss, Mick Jagger czy Michael Jackson – jeszcze za czasów afro na głowie, śpiewającego wraz z braćmi w zespole The Jackson 5. Pozytywne opinie o Gazelle spływały nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale również z Europy. To właśnie ten model sneakersów stał się nieodłączną częścią pop-kultury. Sama marka wywarła ogromny wpływ na modę uliczną oraz młodzież – najpierw w USA, później na całym świecie. Szokującym odkryciem jest to, że te buty były nie tylko obuwiem sportowym, ale i, poniekąd, wyznacznikiem stylu życia. Obecnie obuwie z lat 90. wywołuje nostalgię, ale również podkreśla indywidualność oraz oryginalny charakter miłośników popularnych Originalsów.

Historia trzech pasków

W 1949 roku przedsiębiorstwo Adidas zarejestrowało charakterystyczne trzy paski jako znak firmowy. Okazuje się jednak, że ten legendarny znak wymyśliło przedsiębiorstwo Karhu Sports. Sprzedało je Adidasowi za równowartość dzisiejszego 1600 euro oraz za…dwie butelki Whiskey. Jak widać, transakcja się opłaciła.

Gazelle współcześnie – opinie oraz stylizacje

Obecna seria oddaje hołd popularnemu modelowi z 1991 roku. Pomimo upływu tylu lat, obuwie Adidas nadal cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób wyraża opinię, że to uniwersalne obuwie treningowe oraz idealne sneakersy do chodzenia na co dzień. Trzy paski zrewolucjonizowały świat mody, dając przyzwolenie na łączenie sportowego obuwia ze spódniczką czy sukienką. Ponadczasowy styl oraz duch tego klasycznego obuwia przemawia do współczesnych konsumentów. Obecnie klienci mają możliwość wyboru wśród wielu rozmiarów i kilkunastu kolorów:
• od klasycznej czerwieni, czerni oraz koloru niebieskiego,
• przez zielony czy granatowy,
• aż po popularny bordowy, miętowy czy różowy.
Buty są wykonane ze skóry naturalnej oraz wysokojakościowych materiałów syntetycznych, dzięki czemu są trwałe i wygodne. Miękka cholewka ze skóry naturalnej bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu stopy.


Zadebiutowały w XX wieku, a teraz przeżywają swoją drugą młodość. Spektakularny powrót kultowych butów mogliśmy zauważyć w kampanii Remember the Future, która bazowała na wyjątkowej fotografii z 1993 roku – przedstawiającej 19-letnią Kate Moss w bordowych sneakersach Adidas. We współczesnej wersji na zdjęciu zmieniają się ubranie oraz fryzura modelki, podczas gdy Gazelle pozostają niezmienne. To najlepszy dowód na ich uniwersalność i ponadczasowość.

Dodaj komentarz